Teknoloji

Uzaylılardan gelen en üzücü mesaj, InSight’ın veda mesajı olabilir.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf muhtemelen NASA’nın Mars InSight iniş aracının Dünya’ya geri göndereceği son fotoğraf olacak. Robot, Kasım 2018’de gezegene indiğinden beri Mars ortamı hakkında fotoğraf çekiyor ve veri topluyor. Ancak bu arada, güneş panellerinin yüzeyinde sürekli olarak toz birikiyor. NASA’nın bu yılın başlarında varsaydığı gibi, toz tabakası nihayet güneş panellerinin çalışması için çok kalın hale geldi. InSight Twitter hesabı, 19 Aralık’ta Mars yüzeyinden son bir görüntü içeren bir veda mesajı yayınladı.

tweet’te” Gücüm gerçekten düşük, bu yüzden bu gönderebileceğim son görüş olabilir. Yakında senden ayrılacağım. benimle kaldığın için teşekkürler” denir.

InSight, 26 Kasım 2018’de Mars’a indi. Mars yüzeyinde bir sismometre kurdu ve Mars depremleri hakkında veri topladı; bu, NASA bilim adamlarının gezegenin içinin daha net bir resmini derlemesine yardımcı oldu. 500’den fazla deprem ve en az bir göktaşı etkisi bildirdi. Bu raporlardan NASA araştırmacıları, Mars’ın çekirdeğinin Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadar olduğu ve muhtemelen daha önce düşünülenden daha hafif elementlerden oluştuğu sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu