Haber

Kırgızistanlı kadın rahim tümöründen Türkiye’de ameliyatla kurtuldu

Rahim ağzı kanserinin son aşamasına gelen Kırgızistanlı 42 yaşındaki Gulzar Chynalıeva, Amasya’da gerçekleştirdiği ameliyatla sağlığına kavuştu.

Kırgızistan’da bir yıl önce rahim ağzı kanseri teşhisi konulan Chynalıeva, ülkesinde kemoterapi tedavisi görmesine rağmen iyileşemedi.

Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Türkiye’de tedavi olmaya karar veren Chynalıeva, uluslararası sağlık anlaşmaları çerçevesinde Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Amasya’daki hastanede yapılan hazırlıkların ardından Chynalıeva’nın rahmindeki tümör, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara ve ekibi tarafından 7 saatlik yüksek riskli bir ameliyatla temizlendi.

Kara, gazetecilere, hastanın 3 hafta önce Kırgızistan’dan geldiğini ve detaylı bir tedavi sürecinden geçtiğini söyledi.

Chynalıeva’nın rahim ağzı kanserinde son aşamaya geldiğini anlatan Kara, “Hastamız daha önce bazı alternatif tıp yöntemleriyle çare aradı ve hatta Hindistan’a gitti. Kanser ne yazık ki yayılan bir hastalık. Bize geldiğinde kanser hastalanıyor. mesaneye yayılmış ve lenf düğümlerini tutmuştu.” dedim.

Hastanın ön taramalarını yaptıklarını ifade eden Kara, şunları söyledi:

“Yapılan tüm tetkikler sonucunda hastayı üroloji, genel cerrahi ve kadın doğum olmak üzere üç cerrahi birim olarak ameliyat etmeye karar verdik. Ameliyatta rahime ve rahim ağzına yayılmış tümörü çıkardık. Bugün geldiğimiz noktada ameliyatlarımız devam ediyor. hasta çok rahat, ağızdan beslenmeye geçtik. Yürümeye başladı, böbrek fonksiyonları ve bağırsakları çalışıyor. İnşallah bir an önce taburcu olup mutlu sona ulaşırız.”

kayapinarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu