Haber

Lübnan hükümeti bebek maması için devlet sübvansiyonunu kaldırdı

Lübnan Sağlık Bakanı Firas Abyad, bebek maması için verdikleri devlet katkı maddesinin kaçakçılık ve karaborsa nedeniyle kaldırıldığını açıkladı.

Abyad, ekonomik krizin sağlık sektörüne yansımalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devletin Lübnan’a ithal edilen bebek mamasını sübvanse ettiğini ancak bunun yılbaşında artık geçerli olmadığını belirten Abyad, bu kararın gerekçesinin devlet destekli gıda kaçakçılığının, karaborsacılığın ve bundan para kazananların önüne geçmek olduğunu söyledi.

2 ülkeye yetecek kadar sübvansiyonlu ve ithal edilen gıdanın kısa sürede ortadan kalktığını kaydeden Abyad, “Bu gelişmeden sonra sübvansiyonu kaldırma kararı aldık. İlgili firmalar, mümkün olduğu kadar gıdayı ithal edebileceklerini bildirdiler. sübvansiyon kaldırıldıktan sonra pazarın ihtiyacı var.” dedim.

Lübnan’da hükümet başta akaryakıt olmak üzere birçok temel ihtiyacı sübvanse etti ve bunları uygun fiyata vatandaşlara sağladı.

Ancak ekonomik krizin patlak vermesinden bu yana hükümet, 2021 yılından itibaren akaryakıt, gıda, ilaç gibi birçok sektör için sübvansiyon tabanını kademeli olarak geri çekti.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, Haziran 2022’de yaptığı açıklamada Lübnan halkının yüzde 85’inin yoksulluk sınırında olduğunu belirtmişti.

Geçen yıl Kasım ayında Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir raporda, Lübnan’ın ekonomik krizdeki mali kaybının 72 milyar doları aştığı ve bunun ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının 3 katına eşdeğer olduğu belirtilmişti.

haber-sultanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu